
Suomen talous paranee – katsotaan tulevaisuuteen
Suomen taloudessa näkyy vihdoin valoa pitkän vaikean ajan jälkeen. Ennusteet kertovat, että huonot ajat ovat jäämässä taakse ja talous alkaa kasvaa. Tämä antaa toivoa kiinteistöalan, toimitilojen, kaupan ja ravintola-alan päättäjille, jotka suunnittelevat uusia investointeja, hankkeita ja kasvua.
KTI: The Finnish Property Market 2025 -julkaisussa esitetty kaavio, jonka mukaan Suomen BKT:n ennustetaan kasvavan vajaa 2% vuonna 2025.
Kuin kevään merkkejä, talous kasvaa, taantuma väistyy
Talous on kasvanut jo neljä neljännestä, suunta on ylöspäin. Talous elpyy ja Helsingin pörssi piristyy, sijoittajien usko tulevaisuuteen palaa.
Myös taloustutkijat ovat samaa mieltä. Muun muassa Etla, Suomen Pankki, Pellervon taloustutkimus (PTT), Danske Bank, Nordea ja Labore arvioivat Suomen talouden kasvavan maltillisesti 1-2 prosenttia. Kun ennusteita on jo korjattu alaspäin, se kertoo maailman epävarmuuksien huomioinnista.
Ostovoima kohenee – kuluttajat käyttävät taas rahaa – luvut puhuvat puolestaan
Kasvu näkyy jo monilla aloilla. Kuluttajat uskaltavat taas käyttää rahaa, mikä on hyvä uutinen erityisesti kaupan ja ravintola-alan yrityksille. Talouskasvua tukevat laskevat korot, paranevat reaalitulot* ja hidastuva inflaatio.
Suomen Kauppakeskusyhdistys KKY kertoi maaliskuussa hyvistä uutisista. Kauppakeskusten myynti kasvoi vuoden 2024 loka-joulukuussa 1,1 prosenttia verrattuna vuotta aiempaan. Kävijöitä oli 4,5 prosenttia enemmän kuin vuoden 2023 viimeisellä neljänneksellä.
Myynti ja kävijämäärät kasvoivat pääkaupunkiseudulla huomattavasti muuta maata enemmän. Suunnittelutoimisto Amerikan asiakkaista ainakin Mall of Tripla ja Kamppi ovat raportoineet hyvistä tuloksista. Koko vuonna erityisesti kauneus- ja hyvinvointipalvelujen myynnissä oli vahvaa kasvua.
Kauppakeskusten liiketilojen käyttöaste oli vuoden lopussa koko maassa keskimäärin 96,1 prosenttia, eli lähes prosenttiyksikön korkeampi kuin edellisen vuosineljänneksen lopussa. Käyttöasteet nousivat kaikilla alueilla.
Turun Hansakorttelin kävijämäärä jatkoi kasvuaan vuonna 2024. Amerikka oli mukana kauppakeskuksen kokonaisuudistuksessa 2016-2020.
Matkailu- ja Ravintolapalvelut MaRa ry:n mukaan korkotason laskulla on suuri vaikutus kulutuksen elpymiseen, jolloin korkomenojen lasku näkyy kotitalouksien kulutusvaran kasvuna. Tämä tuo positiivisen sysäyksen matkailu- ja ravintola-alalle.
Miten Helsingin keskusta herää uuteen eloon? Aleksanterinkadun liikkeet ja ravintolat vetävät asiakkaita
Aleksanterinkatu, joka symboloi pitkään taantuman mukanaan tuomaa asiakaskatoa, on nyt lähdössä uuteen nousuun. Kosmetiikkaketju Kicks avasi siellä näyttävän lippulaivamyymälän marraskuussa 2024. Normal ja neulemyymälä Alpa toivat oman lisänsä katukuvaan jo aiemmin.
Innovatiiviset konseptit vahvistavat keskustan elinvoimaisuutta. Esimerkiksi Epicenter Helsinki on laajentunut Aleksanterinkadulle uuden tapahtumakeskittymän muodossa.
“Huippukokki Hans Välimäen, Maria Von Graevenitz-Välimäen ja Arto Rastaan luotsaama Bouchon Carême -ravintola puolestaan tuo alueelle ripauksen ranskalaista charmia”, iloitsee Amerikan asiakkuusjohtaja Maria Kelter.
Ilmarisen pitkäaikainen näkökulma kiinteistösijoittamisessa
Ilmarisen vuokrauspäällikkö Ville Laurila on tyytyväinen Ilmarisen kiinteistöjen erinomaiseen vuokrausasteeseen Helsingin keskustassa.
“Olemme halunneet pitää kiinteistöt siinä kunnossa, että ne kiinnostavat ja saavat parhaan mahdollisen kysynnän. Enää ei työympäristösuunnittelussa ajatella, että X euroa per henkilö tai X neliötä per henkilö, vaan vahvin ajuri on toiminnallisuus”, Laurila toteaa.
Ilmarisen salkussa on keskustan arvokiinteistöjä kuten hotelli Kämp, useita kiinteistöjä muun muassa Pohjoisesplanadilla, Aleksilla, Fabianinkadulla, Mikonkadulla ja esimerkiksi Graniittitalo Kampissa.
“Kun aikaisemmin tehtiin laskelmia eri kiinteistökehityshankkeiden kannattavuudesta, ne perustuivat hyvin pitkälle nollakorkoympäristössä operointiin. Nyt kun se aika ei ihan sormia napsauttamalla enää palaa, omaksi haasteeksi on muodostunut hankkeiden liikkeellepano”, Laurila pohtii.
The Finnish Property Market 2025 -julkaisussa esitetty kaavio, joka kuvastaa Helsingin keskustan toimitilojen vuokrien kehitystä.
Laurilan mukaan kiinteistösijoitukset kilpailevat kannattavuuden ja tuottavuuden kanssa samasta pääomasta esimerkiksi osakkeiden ja korkojen kanssa.
Kokemus on osoittanut, että jos mitään ei tee, ero kilpailukykyisiin kiinteistöihin kasvaa entisestään, mikä näkyy kiinteistöjen arvoissa.
“Meidän siis pitää toimia, sanoisinko, kolmen pointin periaatteen mukaan – vastuullisesti, tuottavasti ja turvaavasti”, Laurila summaa.
Kiinteistöjen peruskorjaukset
120-vuotias Aleksi 13 muutettiin nykyaikaisiksi liike-, toimisto-, ja kokoustiloiksi. Postitalossa on meneillään mittavat peruskorjaukset.Ville Laurilaa hymyilyttää syystä.
“Meillä on Postitalossa remontti käynnissä, mutta ennen kuin olemme yhtäkään tilaa vastaanottaneet rakennusyhtiöltä, kaikki remontoitavat tilat ovat jo vuokrasopimuksen alla.”
Toimitilahakujen tilanne on Laurilan mukaan mielenkiintoinen. Yritykset, jotka kokevat, että työntekijöiden läsnäolo tuo suuren lisäarvon panostavat toimitiloihin taloudellisesti ja laadullisesti.
“Nimenomaan läsnäolon funktio laukaisee sen, miten paljon laadusta ollaan valmiita maksamaan”, Laurila toteaa.
“Jos tehdään paljon innovatiivista työtä yhdessä, ne tilat täytyy olla täysin erilaiset kuin esimerkiksi juristilla, joka tarvitsee sitä äärimmäistä rauhaa, mutta kuitenkin saa tarvittaessa kollegoilta tuen ja avun.
Oikeanlaista toiminnallisuutta on tutkinut myös asianajotoimisto Bird & Bird, joka vuokraa tuliterät toimitilansa Helsingin ydinkeskustaan nousevasta Signe-toimitalosta.
Helsingin Bird & Bird kertoo muuttavansa keväällä 2027 Spondan rakennuttamaan Signeen. Uusien toimitilojen monivaiheeseen projektiin on kuulunut kattavat työntekijöille tehdyt kyselyt ja käyttäjähaastattelut sekä valmisteluja yhteistyössä Suunnittelutoimisto Amerikan, JLL:n ja Spondan kanssa.
Signe valmistuu vuoden 2026 lopulla – Kuvaoikeudet rakennuksen suunnitellut SARC-arkkitehtitoimisto & kiinteistön rakennuttaja kiinteistösijoitusyhtiö Sponda
Nyt on aika
CBRE:n helmikuisen markkinakatsauksen mukaan Suomen kiinteistömarkkinat ovat elpymässä vuonna 2025, ja investoinnit ovat kasvussa. Markkinanäkymäraportissa kasvun elpyminen vuonna 2025 perustuu kahteen keskeiseen tekijään: suhdanneherkkien toimialojen elpymiseen ja infrastruktuuri-investointeihin, erityisesti tekoälyyn perustuvien datakeskusten investointeihin. Nykyiset hintatasot alkavat houkutella uusia investointeja. Myös pohjoismaisilla pankeilla on aktiivinen rooli kiinteistöjen uudelleenjärjestelyissä ja rahoituksessa.
Raklin tuoreen (4.3.2025) suhdannekatsauksen mukaan rakentamisen ennustetaan kääntyvän noin 4 prosentin kasvuun vuonna 2025. Tämä kasvu johtuu talousnäkymien kohentumisesta ja keveämmistä rahoitusoloista, jotka tukevat rakentamisen toipumista vaikeiden vuosien jälkeen.
Toimistojen ja teollisuuskiinteistöjen myönnetyissä rakennusluvissa on positiivinen trendi viime vuoden alusta eteenpäin. Tänä vuonna toimitilarakentamisen määrä kasvaa noin 8 prosenttia.
Rakennusinvestointien odotetaan kasvavan noin 20 prosenttia seuravan 12 kuukauden aikana verrattuna viime vuoden syksyyn, mikä heijastaa rakennuttajien optimismia ja uskoa markkinoiden elpymiseen. Erityisesti asuinrakentamisen ja toimitilarakentamisen sektoreilla odotetaan kasvua.
“Olisiko nyt oikea hetki tarttua tilaisuuksiin ja rakentaa huomisen menestystarinoita”, kysyy Amerikan asiakkuusjohtaja Maria Kelter.
Myös Kesko luottaa pitkään peliin – Automarketista kehittyvään keskustaan
Kesko puolestaan suunnittelee K-Citymarketia Espoon keskukseen Espoontorin kauppakeskuksen yhteyteen. Keskon vuotuiset kauppapaikkainvestoinnit ovat 200–250 miljoonan euron luokkaa. Tällä hetkellä nosturit ovat työmailla muun muassa Porvoossa, Lahdessa, Lempäälässä, Kuopiossa ja Vantaan Kivistössä.
Espoontorin K-Citymarket ja sitä ympäröivä alue on kaavavaiheessa. Lainvoimaisen kaavan ja rakennusluvan jälkeen rakennusaika on arviota 2,5 vuotta.
Espoontorin kauppakeskus sijaitsee logistisesti kiinnostavassa solmukohdassa, juna-aseman, bussiterminaalin ja Espoon kaupunkirata -raideratkaisujen läheisyydessä.
”Tämä on ajankuvan ilmentymä, eli siirtyminen isojen teiden varsilta kehittyvän kaupungin keskustaan, jossa jo tällä hetkellä asuu noin 40 000 asukasta. Nyt halutaan kehittää päivittäiseen kulkemiseen soveltuvaa palvelutarjontaa, helppoutta arjen pyöritykseen”, aluejohtaja Mika Sivula Keskosta muotoilee.
”Hypermarketin laajennusosa yhdistyy suunnitelmissa vanhaan 1987 rakennettuun kauppakeskukseen. Tätä Suunnittelutoimisto Amerikka on ansiokkaasti ollut kehittämässä”, Sivula sanoo.
Amerikan tekemät 3D-mallinnukset Espoontorilta. Vähittäiskaupan alalla, toimitila- ja ravintola-alalla avautuu nyt mahdollisuuksien aikakausi, jossa vahvat brändit, erinomainen asiakaskokemus ja strategisesti valitut sijainnit voivat tuoda merkittävää kasvua.
Nyt on aika katsoa tulevaisuuteen. Markkinoiden elpyminen, kasvavat asiakasmäärät ja positiiviset talousennusteet luovat pohjan uusille investoinneille ja liiketoiminnan kehittämiselle!
* Teknologiateollisuuden työnantajat ja Teollisuusliitto ovat päässeet sopuun palkoista. Tämä sopimus avaa tietä kevään muille työehtosopimuksille. Jos muutkin sopimukset seuraavat samaa linjaa, työntekijöiden ostovoima kasvaa seuraavien kolmen vuoden aikana.
Artikkelin on kirjoittanut Amerikan asiakkuusjohtaja, valtiotieteen maisteri Maria Kelter.
Kiitämme Ilmarisen vuokrauspäällikkö Ville Laurilaa kommenteista koskien Helsingin Aleksanterinkadun nykytilannetta sekä Keskon aluejohtaja Mika Sivulaa lausunnoistaan koskien vähittäiskaupan tilannetta ja trendejä.
_______________________
Lähteet:
https://danskebank.com/fi/uutiset/uutisarkisto/press-releases/2025/0503205
KTI: The Finnish Property Market 2025: https://view.taiqa.com/kti/finnish-property-market-2025#/page=1
https://www.cbre.fi/insights/figures/finland-real-estate-market-outlook-2025
https://www.teollisuusliitto.fi/ajankohtaista/
_______________________________
Kaipaako kohteesi kehittämistä? Olethan rohkeasti yhteydessä projektisi koosta riippumatta, niin mietitään yhdessä paras ratkaisu juuri Sinun tarpeisiisi!
Sinua saattaisi kiinnostaa myös

Vastuullisuus ei ole vain tavoite – se on kilpailuetu

Liiketoiminnan kehittäminen kasvatti amerikkalaiset parikymppisiksi
